Har det gått sådär på loppisarna i sommar? Låt oss då fönstershoppa lite i min sparat-mapp på auctionet. En grej jag ofta gör när jag har tid över och bara vill vila ögonen på vackra saker är att hjärtmarkera gamla föremål och sen drömma mig bort till hur jag skulle inreda med dom. Här kommer 15 grejer jag gärna hade lagt beslag på: Två perfekta danska rottingstolar. Lilla Canton av Kay Fisher från 1950-talet. Älskar det här asiatiska formspråket i lätta sommarstugemöbler. Det passar så fint till det lätta, ljusa, gröna, livsnjutiga. De här skulle få bo i ett vardagsrum i ett torp, i hörnet av två sovrum eller tillsammans i ett nybyggt stilrent hus vid stranden, med böcker, läslampa och utsikt mot havet. Les must de Cartier. Nära att jag budade på denna då den passar exakt in i höststilen jag ser framför mig. A-linjeformad ullkjol, ribbade strumpbyxor, båtringad tunn tight svart tröja, kavaj, basker eller avklippta jeans med sneakers eller ballerinaskor och min loppisfyndade kappa i ull. Jag har lykta på bevakning och tyckte den här jugendlyktan skulle sitta som ett smäck i vardagsrummet här på Gotland. Den perfekta lilla allmogestolen att ha mot väggen i köket eller hallen. Eller i badrummet. Den här ljuskronan var små pampig och skulle passa i vilket svalt inrett vardagsrum som helst. För extra Rose Uniacke-känsla, cremevita gardiner och limegröna detaljer. Gamla skåp är som skruttiga djur. Man vill bara ta hand om dom! Den här skulle vara fin i en matsal, ett barnrum eller sovrum. En vacker blåvit terrin uppepå kanske och handstöpta ljus och favorittallrikar inuti. Penselvaser kan man hitta då och då på auktion och det är verkligen fint. Tex full med riddarsporre på ett skrivbord eller som dom är på golvet som dekoration. Klassisk jugendspegel i rotfaner. I en hall över ett halvmånebord, inne på gästtoaletten eller över ett rottingbord i vardagsrummet fullt av drinktillbehör och flaskor. Vacker liten tvillingskulptur av Bianca Barmen. Fin precis var som helst. Kanske bredvid den här otroliga spegeln av Gaudí. Den landade på 88k, kap! :) På det där drinkbordet eller skrivbordet kan man ställa den här lilla tenndosan av Nils Fougstedt också. Jag tycker de är vackrast när de är så här enkla i formen. Ett konstverk jag förälskade mig i av Lars Gösta Lundberg. Tänk i ett rum med de danska rottingfåtöljerna och nästa objekt. Nämligen Tacchialampan av Achille och Pier Giacomo Castiglioni. En klassiker som är finast i silver tycker jag. På det där imaginära rottingdrinkbordet med oljemålningen över och tennburken på kan jag även ställa den här kinesiska dosan med lock. Total perfektion till föremål enligt mig. Slutligen. Den finaste mattan för gamla golv och bara fötter av Märta Måås Fjätterström från 1933. 💘Vilken var er favorit? Kram!