Blandade tankar om auktioner virvlar runt i mitt huvud just nu. Ska vi bena ut några? Min kompis Gustav ska flytta ihop med sin kille Hugo och inför samboskapet har han rensat ut 80 gamla föremål som han köpt under åren som nu auktioneras ut på Kolonn. Gustav har ett otroligt öga för vackra saker, han tillsammans med min lillebror Sigge är bäst på att fynda och nu har vi andra chansen att lägga vantarna på några av de föremål som han förälskat sig i under åren. Jag har valt ut tre favoriter. Den här otroliga vikspegeln från 1930-talet. Så fint i ett sovrum, kanske med en hög asiatisk golvkruka bredvid. Hänga en tunn klänning över innan man ska på fest. Lämna ett meddelande med läppstift. Ja ni hör ju, här flyger man iväg. En gipsbyst av Ivar Ålenius Björk. Älskar hennes uttryck. En Stålhane-vas i den vackraste glasyren. Riktigt fin. Hittar du någon favorit? En annan sak jag tänkt på är hur auktionshusen är den nya inredningsinspirationen. Ingenstans saknar jag något nytt att lägga ögonen på. Antikviteter och designmöbler tillsammans med helt rätt patina och själ blir till den perfekta miljön som känns modern och tidlös på samma gång. De har genomgått lite samma resa som bostadsannonser tänker jag. Från produktbilder och blixt till mjukt stylade miljöer för oss att dyka ner i. Den här stylingen av Bukowskis Modern Art + Design är så himla vacker. Färgerna, formerna. Älskar det. De vet verkligen hur de ska få en intresserad av konst! Three sisters av Lotte Laserstein där på väggen. Laserstein var en judisk konstnär som flydde Tyskland och nazisterna till Kalmar genom ett skenäktenskap för att bli svensk medborgare och fortsätta sitt konstnärsskap i trygghet. Hennes mamma fick inte inresetillstånd och dog i koncentrationslägret Ravensbrück. Här målar hon Abend über Potsdam 1930. Visst vill man läsa mer om henne? Härom dagen när jag var ute på auktionssajterna och letade efter en gammal papperskorg till ateljén hittade jag den här på en auktion. Det senaste budet låg på 2600 + avgifter och en klocka ringde. Det är ju nämligen en mässingskruka från Svenskt tenn som finns i butik just nu för 2200kr. Jag vet att äldre föremål från kända varumärken såklart ofta kostar mer än nypris på auktion, så kanske är det här en riktigt gammal variant, vad vet jag? Men jag slogs också av hur intressant det skulle vara om vi hade en kommentarsfunktion på annonserna. Vad skulle vi kunna läsa då? Slutligen skickade min pappa mig länken till en auktion av en fåtölj som stod i vårt vardagsrum när jag växte upp. Tydligen är Sigge och jag en del av proveniensen nu! Ett riktigt modernistiskt masterpiece signerat Billgren kan skådas på fåtöljens sida. Kan nog lägga en hundring på att det är Billgren den yngre som gjort detta. Själv satt jag mest inne på Lunarstorm och chattade med tonårskillar den här tiden. Också ett pirrigt tidsfördriv online. Har ni gjort någon auktionsfadäs? Tex budat hem en miniatyr eller enormt föremål ni trodde var mindre? Att fynda på loppis och sen sälja dyrt på auktion är ju andra sidan på det myntet, kanske har ni lyckats med det? Älskar att höra era historier! Puss