Precis så snäll som Sandra brukar vara när hon köper kläder till olika influencers tänkte jag vara idag! Jag har vips blivit dunderrik och har gått loss lite på auktion och här är lite möbler till sex bloggare jag följer! Johanna Bradford har ett så himla mysigt hem så det är inte svårt att köpa möbler till henne. Hon får det här swedish modern-skåpet som är så fint fanerat i alm. Hur vackert vore inte det i ett av barnrummen mot tapet? Väldigt Beata Heuman. Hon får även den här Swedish grace-lampan som jag tror skulle passa fint i samma rum som skåpet kanske? Älskar formen på glaskuporna och att de pekar uppåt. Eftersom hon har så många rum tror jag även att hon får plats med det här otroliga sminkbordet. Kanske i sovrummet? Vore fint till hennes tapet. Som en Disneyfilm kan hon börja varje dag sen med fågelkvitter och öppna fönster. Till hennes nya fina soffa vore det en skam att inte ha ett Svensk tenn-avlastningsbord på sidan för fredagsvinet och räkorna. Så behöver man aldrig kliva ur soffan utan kan tillbringa hela helgen där tillsammans! Mys. Sandra Beijer ska ju flytta den här våren har hon sagt så därför tänker jag att det är på sin plats med nya möbler! De här Kerstin Hörlin Holmquistfåtöljerna som heter stora Adam skulle vara såååå fina omklädda i kanske vitt lurvigt fårskinn? Så kan Sandra sitta och läsa i en. Under skenet av den här utmärkta Le Klint-lampan. Jag vet att Sandra gillar tavelväggar och har en gedigen samling av print och original och köper därför en etsning av min mamma till henne. Det känns fint och tror skulle passa! Slutligen får hon också ett stort gammalt skåp. Just för att jag verkligen tror det skulle vara fint i ett Sandrahem och fyllas med kärleksfulla ting. Vackrast står det i ett sovrumshörn. Nu köper jag lite föremål till Frida Fahrman som bor i en ljuvlig villa i Djursholm! Stora vackra mattor behövs alltid, den här tror jag skulle passa till hennes ljusinsläpp och färgskala. Den här kelimmattan är nästan fyra meter! Hon har alltid så vackra buketter hemma och dessutom en egen trädgård. Lite trädgårdsrosor i den här Aaltoklassikern kanske? Den kan stå på den här vackra byrån i hallen! Och bredvid kan den här bänken i alm stå, för den lite modernare känslan och fin kontrast. Nu är vi hemma hos Trendenser-Frida! Hon gillar svensk design och ska självklart få det. En riktig klassiker är Jonas Bohlin star 6. Den får hon. Två goa Eva av Bruno Matsson. Och en Millesstaty. Tre riktiga tungviktare som är hållbara eftersom de funkar livet ut mot alla trender! Petra Tungården bor på Östermalm i en underbar och blå våning med vackra trädetaljer. Ett soffbord som detta från Noguschi vore utmärkt och skulle dessutom passa henne tycker jag. En tidlös klassiker som bara ökar i värde. Man bara placerar pengarna i det ett tag, hehe. Hon är modig och får därför också dessa fåtöljer med zebratyg. En riktig conversation piece på middagarna. Lätta att dela på, kanske ställa i walk in closeten och ta hennes snygga och avslappnade dagens outfits i. Eftersom hon snart ska ha en bebis kanske den här gamla butiksinredningen från NK kan vara bra att ha? Perfekt för små bebiskläder. Här får du en pushpresent också Petra, en klassisk Kelly i orange! <3 Slutligen ska jag ta mig an den kluriga uppgiften att buda hem grejer till Sofia Wood. Hon är ju ett auktionsproffs själv, iom hennes år som marknadschef på Bukowskis, men vem tackar nej till en present? Först så vet jag att hon letar soffbord då hennes nuvarande är lite trasigt. Här får du det finaste från Svenskt tenn! Jag vill ju imponera på henne så jag köper den här fåtöljen av Märta Blomstedt är formgiven 1939 och jag gissar något Sofia skulle gilla. Kulfötterna och färgen, härlig storlek att ligga och gosa med lilla Selma i också. Nu ska hon ju fota ny bok snart så jag köper ett kinesiskt fat som hon kan lägga upp polentagröt eller kruditeer eller vodkapasta eller vad som helst på bara jag får smaka!! Slutligen seelar jag the deal med den här nätta diamantringen eftersom jag vet hur mkt hon älskar diamantringar. Eh vem gör inte? Men den här bara måste hon ha! Med vackert etui och allt. Varsågoda, hoppas ni blev glada! ✨