Låt oss låtsasshoppa på auktion! Jag har samlat på mig lite antikviteter under året som jag hittat på Auctionet. Om man hade några miljoner över och var tvungen att lägga allt på gamla saker hade jag köpt detta: Litet gulligt okänt konstverk som jag gärna skulle ha hängande i Gotlandshuset. Jag är alltid ute efter antika tedosor och den här hade ju stått fint bredvid en tennburk på marmorköksbänken på Gotland, fylld med blommigt te. Nu äger jag ju faktiskt redan två rundade bockbord men de är som hundvalpar och helt omöjliga att inte stanna till vid och säga åååh. Ett helt annat typ av bord, danskt 1950-tal som hade varit så snyggt i ett vardagsrum framför en vit mjuk soffa. När ska man tröttna på vackra gipser att ha på väggen eller liggande i en tallrikshylla? Aldrig? Har ni antika fat från 1700-talet? Kasta dom åt mitt hål. Lagade? Det gör mig inget. Om bockbord är hundvalpar är dessa kattungar som bara måste älskas och hängas på väggen i ett kök eller vardagsrumm eller vilket rum som helst. Mums på runda dukar. Denna hade jag gärna slängt över kalkstensbordet vi har i trädgården på Gotland. Dukat upp en stor frukost i solen och suttit vid hela dagen. Fler stekfat för väggen? Ja tack. Extra fina är de om motiven är både grafiska och organiska. Tur att man inte har en enorm lägenhet för då skulle det stå en rokokotrågsoffa i varje rum hos mig. Den här tillsammans med moderna möbler är så fint! Fint verk av Bo Beskow. Jättefin lampa att ha hängandes över köksbordet. Skyline av Anna Holmquist och Chandra Ahlsell. Den här Josef Frank-lampan är perfekt på ett sminkbord, så som de har på Ett Hem. Älskar byråer! Den här från 1920/30-talet i björk hade passat utmärkt i ett sovrum, med blank och kall tennspegel över mums. Otroliga ben. Vikväggar ger så fin lätt känsla i ett rum. Kanske som rumsavdelare i ett stort vardagsrum eller i ett sovrum. Pampiga senbarocka speglar att hänga över rottingrullvagnar i sommarhus. Samla snäckor och lägga på. Jag får hålla i mig för hade jag fått gå loss hade det sett ut sim interiören från Skönheten & Odjuret hos mig. Tur man gillar danskt midcentury också så man iallafall kan låtsas vara lite cool. Småbord kan man alltid hitta rum för. Den här lilla passar perfekt under ett fönster eller i en mindre hall. Med fluffig pelargon och ljuslykta ovanpå. Stjärnhimmelsinspirerat verk av Gösta Adrian-Nilsson. Med ljus och lykta heter det, fint!Det var det!