En av de vanligaste inredningsfrågorna jag får handlar om konst. Hur ska jag dekorera mina väggar, var fyndar jag konst och hur ska man tänka med upphängning? Det är en djungel där ute men om man kikar noga så finns det så mycket fint till ett riktigt bra pris på auktion! Konst behöver inte vara dyrt, svårt eller så allvarligt. Angående upphängning så tycker jag att lågt är bäst, gärna stora verk eller små, utnyttja ensamma små väggarn och glöm inte att det inte är så viktigt. Övertänk inte, bara kör. Här kommer 14 konstverk som jag hittat på onlineauktion som finns ute nu och som alla skulle göra sig så fina hemma hos någon av er! Detta gillar jag: En skulptur av David Wretling. Jag tycker mycket om träsockeln, känslan av ålder och rörelse. En plansch av Chagall. Den här typen av verk är så himla lätta att ha hemma. Fint i ett kök, vardagsrum eller sovrum. Det passar perfekt i ett sommarhus och allra snygast blir det bland färg och form. Jag ser ett danskt funkishem framför mig med pasteller och designmöbler, mmm. Det går att hitta fina prisvärda oljemålningar på auktion också. Den här heter varm dag och jag föll för färgerna och rörelsen. Ibland är ramarna inte superbra men det fixar man lätt genom att rama om. Tänk denna i en gammal len björkram. Något grafiskt för den försiktige. Gamla utställningsaffischer slår nyproducerade i kvalitet och känsla. Rama in och häng tätt över ett litet sidobord med doftljus, ljusstakar och andra små favoritsaker. En till oljemålning som jag tyckte var fin. Tänk till tennljusstakar, egenplockad blombukett och kanske över en eldstad? Färg för den modige. Signerat och numrerat litografi för några hundralappar. Till något mer klassiskt då? Bland pelargoner och halvmånebord med danska bordslampor med plisserad skärm vill jag ha en signerad och numrerad skördetid av Isaac Grünewald. En liten Picasso med rätt karaktär. Fin i svart ram i en passage, trapp eller skrivbordshörna. Snygg svart Mantis-lampa, konstböcker och en dansk skinnkontorsstol. En Billgren som vi inte är släkt med (vad jag vet) är Ola! Han gör så fina saker och den här hittade jag på auktion nu. Superfin och prisvärd. Ett verk att ta med sig från hem till hem. Fernand Légers verk är starka och kontrastrika. Som ett riktigt utropstecken att ha hemma. Perfekt som en del av en vägg full av favoritverk, som den lilla tavlan på den där väggen i hallen man inte vet vad man ska göra av med eller inne på gästtoan på den mönstrade tapeten över träpanelen. Möjligheter finns! Ett typ av konstverk som jag ofta stannar lite längre vid är mörka mystiska oljor, ofta franska, som skulle vara urfina att hänga upp i ett bredare band. Dramatiskt och teatralt tidlöst. Fint till mörkt trä, boucléklädda möbler och lyxiga plädar. Terracottafigurer från 1920-talet har jag svårt att låta bli. Den här är gjord av Wäino Aaltonen. Man får inte glömma fotokonst! Det kan verkligen skapa djup och liv i ett rum, plus att svartvita fotografier passar i nästan alla miljöer. Den här heter Gymnastique Harmonique och ger mer Paris-känsla än ett nytt tryck med Chanelloggan tycker jag. Slutligen min favorit. Näcken av Åke Pallarp. Den här skulpturen är jag uppvuxen med och får så mycket myskänslor i magen när jag ser den. När Karin Mamma Andersson visade sin utställning på Svenskt tenn såg jag samma skulptur, kanske var det vår som såldes när mina föräldrar separerade? Om det är denna vet jag ej, men det ska finnas fem stycken.Det var mina konstfavoriter just idag, vilken kände du lite extra för? Puss.