Hej! Låt mig avbryta er mysiga fjärde advent-söndag med att visa upp lite loppis och auktionsfynd som jag är mäkta glad över! Man ska ju ej springa runt på loppisar i dessa tider, men det finns ju mängder av loppisställen online där det fortfarande går att fynda, hemifrån. Erikshjälpen, Myrorna, Stadsmissionen har alla webbutiker, Tradera har mängder av fint, auktionshusen likaså. Många Instagramprofiler har dessutom öppnat nätbutiker eller säljer rakt ut över sitt konto! Fantastiskt tycker jag. Här kommer min senaste drös fynd, 500 pix för rubbet. Vi kikar närmare på vad det blev för det vet jag att ni brukar uppskatta :). Gamla posters och affischer tycker jag är superfint att bryta upp äldre, tyngre, oljemåleri med på väggarna. Den här av Picasso kan nog ha några år på nacken eftersom den sitter fint inramad i en gammal Nielsen-ram. Som jag inte tyckte så mycket om den metalliska känslan på så jag fick ett ryck och målade helt sonika ramen i samma färg som vårt kök istället. Nu hänger den i hallen. Nån gång ska jag skruva upp den och se om det finns någon fint tryck under passpartoun. Ett otroligt fynd av sex reijmyreglas från serien antik. Handblåsta och underbara att dricka ur, alla unika och med fin dekor av rosetter och girlanger. Riktiga för livet-glas. Megaglad för detta eftersom vi dessutom är i behov av dricksglas här hemma. En fint glaserad bonsaikruka. Den tänkte jag ha på skrivbordet med ett litet bonsaiträd i kanske? Eller vårlökar. Tror de lila kungsliljorna i vår blir vackert ihop med den här gröna. En större, äldre snäcka att ha på soffbordet med alla konstböcker. En figurin i någon form av sten som är signerad med ett otydligt namn men får mig att tänka på den här och känns därför helt given att ha på skrivbordet. Slutligen en liten björkrotstallrik gjord och slipad förra sekelskiftet att ha på nattduksbordet med handcreme och vigselring på. Men det som jag är gladast över är ännu inte hemma hos mig, det kommer strax efter jul: Världens finaste björkskrivbord som jag vann på auktion för några dagar sen och är så glad för! Här på ska tennspegeln stå och här ska jag jobba, skriva och göra mig i ordning i vinter och vår vid vårt sovrumsfönster. Kommer bli så fint mot gardinerna och pelargonerna! Självklart med det här badrummet som inspiration. En plats jag gärna flyr till i fantasin. Längtar tills det kommer hit! Vilket fynd var finast tycker ni? Och ett litet tips! Har ni loppisabstinens vill jag rekommendera er att titta på Antikduellen på DRTV, speciellt de tidiga säsongerna där de faktiskt fyndar annat än bara teakbord. Ett underbart program där två antikexperter får fyra dagar och 40 000:- att handla för runt om i Danmark som sen säljs på auktion. När ena experten hittade den dammiga Mantis-lampan ramlade jag nästan av stolen! Så spännande och kul för oss som gillar design och loppis. Vissa grejer skakar man åt huvudet åt, iallafall jag. Uppstoppade fåglar, plåtburkar och emaljgrytor från 1960-talet tycker jag är svårare att se skönheten i, men det är ju det roliga, allas personliga smak och stil kontra värdet! Har ni sett? Vad tycker ni? Ha en mysig söndag, här i Stockholm fick vi sol igår, tänk om jag får leka med Lynn och Nikita i snö i jul? Ser mycket bra ut i väderappen för tillfället. 🌤️ Puss!